آرامش سنـگ یا آرامش بـرگ!

آرامش سنـگ یا آرامش بـرگ!

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ای محبوب من!
با دستان حمایت گر خویش مرا دربرگیر
که با تو هیچ غمی نمی تواند مرا از پای درآورد

 

 

 

یک مرد جوانی کنار رودخانه ای نشسته بود و غمگین و افسرده به سطح آب زل زده بود.استادی از آنجا گذر می کرد. او را دید و متوجه حالت پریشانش شد و کنارش نشست. مرد جوان وقتی استاد را دید بی‌اختیار گفت: «عجیب آشفته‌ام و همه چیز زندگی‌ام به هم ریخته است». به شدت نیازمند آرامش هستم و نمی‌دانم این آرامش را کجا پیدا کنم!!!؟
استاد برگی از شاخه افتاده روی زمین را داخل نهر آب انداخت و گفت: «به این برگ نگاه کن وقتی داخل آب می‌افتد خود را به جریان آن می‌سپارد و با آن می‌رود» سپس استاد سنگی بزرگ را از کنار جوی آب برداشت و داخل نهر انداخت. سنگ به خاطر سنگینی‌اش داخل نهر فرو رفت و در عمق آن کنار بقیه سنگ‌ها قرار گرفت.
استاد گفت؛ این سنگ را هم که دیدی. به خاطر سنگینی‌اش توانست بر نیروی جریان آب غلبه کند و در عمق نهر قرار گیرد. حال تو به من بگو آیا آرامش سنگ را می‌خواهی یا آرامش برگ را؟! مرد جوان مات و مبهوت به استاد نگاه کرد و گفت: "اما برگ که آرام نیست. او با هر افت و خیز آب نهر بالا و پائین می‌رود و الان معلوم نیست کجاست! لااقل سنگ می‌داند کجا ایستاده و با وجودی که در بالا و اطرافش آب جریان دارد اما محکم ایستاده و تکان نمی‌خورد. من آرامش سنگ را ترجیح می‌دهم!"
استاد لبخندی زد و گفت: "پس چرا از جریان های مخالف و ناملایمات جاری زندگی‌ات می‌نالی؟ اگر آرامش سنگ را برگزیده‌ای پس تاب ناملایمات را هم داشته باش و محکم هر جایی که هستی آرام و قرار خود را از دست نده."
استاد این را گفت و بلند شد تا برود. مرد جوان که آرام شده بود نفس عمیقی کشید و از جا برخاست و مسافتی با استاد همراه شد. چند دقیقه که گذشت موقع خداحافظی مرد جوان از استاد پرسید: شما اگر جای من بودید آرامش سنگ را انتخاب می‌کردید یا آرامش برگ را؟!!! استاد لبخندی زد و گفت: «من در تمام زندگی‌ام خودم را با اطمینان به خالق رودخانه هستی و به جریان زندگی سپرده‌ام و چون می‌دانم در آغوش رودخانه‌ای هستم که همه ذرات آن نشان از حضور یار دارد از افت و خیزهایش هرگز دل آشوب نمی‌شوم. من آرامش برگ را می‌پسندم»...

مقالات دیگر:
چند نکته ارزشمند و حکیمانه
چقدر زیباست نگاه مثبت انسان ها
تا او«خداااا» نگاهت می‌کند آرزوهایت نخواهند مرد
اندیشه کن تا پیشه ور مهربانی باشی!
تاثیر لبخند در حیات انسان
سرشار از امید و نشاط باش"سخنانی از آنتونی رابینز"